Radca prawny Olsztyn

Upadłość konsumencka- czym jest i jak się o nią starać?

Strona główna » Publikacje » Upadłość konsumencka- czym jest i jak się o nią starać?

Upadłość konsumencka jest to radykalne i ostateczne rozwiązanie dla osób zadłużonych. Dzięki niemu można poradzić sobie z narastającymi długami. Jest ona przeprowadzania w postaci postępowania sądowego i pozwala na rozpoczęcie nowego etapu życia bez problemów finansowych.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to jedna z opcji, jakie ma osoba fizyczna, która nie jest w stanie poradzić sobie z zadłużeniem, gdyż nie może dalej go spłacać. Nawet z sytuacji niewypłacalności można znaleźć rozsądne wyjście. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie upadłość konsumencka w postaci umowy między dłużnikiem a wierzycielem czy też sądowego harmonogramu spłaty zadłużenia. Sąd może zdecydować się na całkowite umorzenie zadłużenia, jednak zdarza się to tylko sporadycznie w konkretnych sytuacjach. Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest całkowite „odpuszczenie” dłużnikowi jego zobowiązań finansowych, a jedynie ułatwienie czy też umożliwienie ich spłaty. Na upadłość może zdecydować się osoba bardzo zadłużona, która nie chce dalej brnąć w zaciąganiu pożyczek czy też nie chce dopuścić do egzekucji komorniczej. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik może spłacać swoje długi w odpowiednich dla siebie zasadach. Zaletą tejże procedury jest możliwość pełnego umorzenia długów nawet w przypadku tylko częściowej ich spłaty, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Niezwykle ważne jest przede wszystkim terminowe dokonywanie wpłat w ramach ustalonego planu spłaty. Wbrew pozorom cała ta procedura nie jest łatwa do przejścia, a w napisaniu wniosku i innych ważnych kwestiach pomoże prawnik Olsztyn.

Radca prawny Olsztyn zaprasza na konsultacje

 

Kto może starać się o upadłość konsumencką?

Aby móc starać się o upadłość konsumencką trzeba być przede wszystkim:

Aby jednak sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o upadłość, niezbędne jest wykazanie, że:

Upadłość konsumencka- warunki zgłoszenia

Upadłość ogłaszana jest w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. A więc jego zdolność finansowa nie pozwala na spłatę dotychczasowych długów, przez okres dłuższy niż 3 miesiące. W 2019 roku, dokładnie 30 sierpnia weszło prawo, według którego upadłość mogą zgłosić także byli przedsiębiorcy, których majątek ma mniejszą wartość aniżeli ich zobowiązania finansowe przez okres ponad 2 lat. Podmioty gospodarcze są zobowiązane do ogłoszenia upadłości w terminie 30 dni od wystąpienia takiego statusu.

Radca prawny Olsztyn pomoże

 

W jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką?

Osoby fizyczne nie mogą same ogłosić upadłości konsumenckiej, gdyż może to zrobić tylko i wyłącznie sąd. Najpierw niezbędne jest złożenie wniosku do sądu i uiszczenie za niego opłaty w wysokości 30 zł. Wszelkie wątpliwości dotyczące wniosku rozwieje radca prawny Olsztyn. Opłata w tej wysokości to nie koniec kosztów, jakie trzeba ponieść. Dłużnik musi bowiem liczyć się także z kosztami postępowania sądowego, które są związane  z czasem trwania postępowania oraz rodzaju czynności podejmowanych przez syndyka. Koszty wynoszą zazwyczaj od 1/4 do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Co ważne, istnieje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty.  Wiosek trzeba złożyć do sądu właściwego dla miejsca stałego pobytu osoby zadłużonej. Na posiedzeniu niejawnym sąd zajmuje się rozpatrywaniem wniosków. Wnioskodawca nie jest na nim obecny. Jeżeli dojdzie do pozytywnego rozpatrzenia wniosku i ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej wówczas rozpocznie się kolejny etap, a więc postępowanie właściwe. Wtedy to swoje działanie rozpoczyna syndyk, który ustala masę upadłościową, a więc szacunek cały majątek dłużnika. Syndyk jest też zobowiązany do sprzedaży wykazanych majątków, jak i przekazanie uzyskanych środków na rzecz dłużników.

Co musi znaleźć się we wniosku o ogłoszenie upadłości?

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik albo wierzyciel. We wniosku muszą znaleźć się takie informacje, jak:

Pomoc radcy prawnego Olsztyn

 

Jakie są skutki ogłoszenia upadłości?

Pozytywne rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką niesie ze sobą pewne konsekwencje, dla osoby, która się o nią starała. Przede wszystkim osoba, która uzyskała status bankrut, a nie ma prawa do zarządzania swoim majątkiem. Jej majątek staje się tak zwaną masą upadłości. W jej skład wchodzi również część wynagrodzenia za pracę dłużnika, która nie podlega zajęciu komorniczemu. Oprócz tego konsument ogłaszający swoją upadłość musi wydać cały swój majątek, jak i dokumentację, która go dotyczy. Jeżeli by tego nie zrobił, wówczas istnieje ryzyko umorzenia postępowania. Sąd ma prawo do umorzenia postępowania, przez pewne działania podejmowane przez konsumenta już po ogłoszeniu upadłości. Może tak się stać na przykład przez bezpodstawne zwolnienie się z pracy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez sąd dochodzi też do sprzedaży nieruchomości, samochodów, jak i innym elementów majątku na rzecz długów. Egzekucji nie podlegają jedynie przedmioty pierwszej potrzeby dłużnika. Upadłość konsumencka jest często jedynym rozwiązaniem dla osób, które popadły w duże tarapaty finansowe. Utrata całego majątku jest główną konsekwencją ogłoszenia upadłości, jednakże dzięki niej, dłużnik może rozpocząć wszystko od nowa i mieć tak zwaną czystą kartę. Jest więc ona szansą dla wielu osób na nowy start w życiu i pozbycie się kłopotów. Sprawami związanymi z upadłością konsumencką zajmuje się radca prawny Olsztyn Paweł Tołoczko.

Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wiele zależy głównie od szybkości procedowania sądu i syndyka. Rozpatrywanie przez sąd wniosku trwa dosyć krótki, natomiast cały proces zależy w dużej mierze od liczby zgłoszeń. Przepisy określają jasno, iż sąd ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku, czasami jednak trwa to nawet do 4 miesięcy.

Kiedy warto zdecydować się na upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka jest sposobem na wyjście z długów. To propozycja zwłaszcza kierowana osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia, aby mogły jakość zaradzić swojej zaistniałej sytuacji. Stanem niewypłacalności określa się stan rzeczy, kiedy to dłużnik nie może wyregulować swoich zobowiązań przez minimum 3 miesiące.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na wszelkie pytania.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę