Adwokat Paweł Tołoczko

Prawo gospodarcze

Strona główna » Oferta » Prawo gospodarcze

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko świadczy pomoc prawną w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego.

Specjalizacją Kancelarii jest przede wszystkim:

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze to niezwykle szerokie pojęcie. Tej materii nie reguluje wyłącznie kodeks spółek handlowych. Wiele aspektów takich, jak m. in. prawo telekomunikacyjne, prawo farmaceutyczne, prawo transportowe, prawo energetyczne są przedmiotem ustaw szczegółowych. Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca w mniejszym lub większym stopniu będzie miał styczność z większością tych ustaw. Do tego dochodzi również umów międzynarodowych obowiązujących w Polsce. Jak nie pogubić się zatem w gąszczu przepisów i sprawnie działać w obrocie gospodarczym? Zagadnienia z zakresu prawa gospodarczego warto pozostawić prawnikom, a zaoszczędzony czas poświęcić na rozwój działalności gospodarczej.

Radca prawny Olsztyn zaprasza

 

Prawo gospodarcze publiczne

Publiczne prawo gospodarcze to nic innego, jak wpływ polskich oraz unijnych władz na zasady funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Nie sposób w kilku słowach opisać zakres tego prawa. Podlegają mu jednak wszystkie podmioty działające na danym rynku. Są to stosunki na linii ustawodawca – przedsiębiorcy. Szereg obowiązujących norm może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w danej branży. Państwo może regulować gospodarkę w konkretnym zakresie, np. poprzez konieczność uzyskania licencji. Funkcje państwa mają tu przede wszystkim charakter kontrolny i regulujący.

Nasza kancelaria radcy prawnego Olsztyn posiada bogate doświadczenie w tym zakresie, co przekłada się na realne korzyści dla współpracujących z nami przedsiębiorców. Prowadzimy różnego rodzaju sprawy w tym także spory z konsumentem.

Adwokat Olsztyn Tołoczko pomoże w sprawach związanych z prawem gospodarczym

 

Zakres gospodarczego prawa prywatnego

Oprócz prawa publicznego istnieje także prywatne prawo gospodarcze. Reguluje ono stosunki między przedsiębiorcami i ma bardzo duży wpływ na gospodarkę w danym kraju. Bez względu na branżę, wszyscy uczestnicy obrotu są sobie równi i mają takie same prawa, jeżeli chodzi o pozyskiwanie konsumentów. Zasady prawa gospodarczego mają na celu ochronę m. in. przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą na rynek. Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej ma tak naprawdę każda osoba, która swoje cele biznesowe chce realizować w takiej właśnie formie. Niemniej nie zwalnia to z przestrzegania konkretnych zasad i norm. Akty prawne to treść udostępniana nieodpłatnie, niemniej efektywna analiza tych przepisów wymaga wiedzy prawniczej, a także praktycznej znajomości prawa gospodarczego.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje prawo gospodarcze W zakresie podejmowania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają w zasadzie pełną swobodę, jeżeli chodzi o wybór formy prawnej do prowadzenia swoich interesów. Oczywiście są branże, w których forma prawna jest już odgórnie narzucona – regulują to ustawy szczególne dedykowane poszczególnym zawodom. Kwestie związane z wyborem optymalnej formy prawnej warto przedyskutować z radcą prawnym. Nie zawsze bowiem najlepszym rozwiązaniem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie każdy będzie mógł prowadzić działalność w formie spółki komandytowej lub komandytowo akcyjnej. W każdym przypadku konieczna jest analiza indywidualna i studium konkretnego stanu faktycznego. Tu Kancelaria Radcy Prawnego w Olsztynie wychodzi na przeciw potrzebom przedsiębiorstw.

Wszystkie wprowadzone przez ustawodawcę spółki mają zarówno zalety, jak i wady. Warto także pamiętać, że spółki, to nie tylko prawo gospodarcze. Zasady dotyczące np. spółki jawnej zostały uregulowane treści kodeksu cywilnego.

Ochrona konkurencji

Ten aspekt dotyczy szczególnie tych przedsiębiorców, którzy prężnie działają w obrocie gospodarczym. Celem tego prawa jest wprowadzenie i egzekwowanie zasady równego dostępu do konkretnego rynku dla wszystkich przedsiębiorców działających w danej branży. Stosunki rynkowe między przedsiębiorcami nie mogą prowadzić do powstawania monopolu czy karteli cenowych. Uchybienie tej regulacji może mieć bardzo poważne skutki dla przedsiębiorcy – z zakazem wykonywania działalności gospodarczej włącznie. Dlatego warto zastanowić się nad podjęciem stałej współpracy z radcą prawnym, który zweryfikuje zapisy kontraktów sprzedażowych czy projektów przetargów pod kątem prawa ochrony konkurencji.

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe

  Zobacz również
  Inne wątki z tej kategorii

  Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

  Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

  Dowiedz się więcej

  Kancelaria Radcy Prawnego

  Paweł Tołoczko

  ul. Mazurska 10/4
  10-512 Olsztyn
  Tel: 511 844 511
  E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

  Wyjście
  Przewiń na górę