Coraz więcej osób decyduje się ostatnio na zakupy w sieci, zatem sektor sklepów internetowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jednym z wymogów prawnych, o których trzeba pamiętać decydując się na otwarcie własnego sklepu internetowego, jest stworzenie regulaminu sklepu. Zgodny z regulacjami prawnymi, przejrzysty regulamin znacząco usprawni współpracę z klientem. Co powinno zostać ujęte w prawidłowo sporządzonym regulaminie sklepu internetowego?
Mimo, że wielu właścicieli sklepów mogłoby nie traktować tego jako konieczność, wymóg stworzenia regulaminu sklepu internetowego został uregulowany prawnie. Taki dokument nazywa się również regulaminem świadczenia usług. Aktem prawnym, który nakłada obowiązek zamieszczenia regulaminu sklepu, jest przede wszystkim ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Pośrednio istotna jest także ustawa o prawach konsumentów. Zgodnie z nią, konsument powinien być poinformowany przez sklep internetowy o dostępnych metodach płatności, terminie w jakim towar zostanie dostarczony, czy o tym w jaki sposób może skorzystać z prawa do odstąpienia od usługi.
Dobry regulamin sklepu internetowego wiąże się dla właściciela nie tylko z obowiązkami, ale również z pewnymi korzyściami. Niektóre z kwestii, które nie są dokładnie sprecyzowane przez akty prawne, można lekko zmodyfikować tak, by były korzystne dla firmy. Dotyczy to na przykład sytuacji, kiedy sklep posiada w ofercie produkty tworzone na specjalne zamówienie klienta. Można wtedy w regulaminie zastrzec ograniczenie bądź nawet niemożliwość zwrotu.
Kancelaria Paweł Tołoczko oferuje między innymi obsługę prawną przedsiębiorców. Sprawdź koniecznie w czym możemy Ci pomóc.
Regulamin sklepu może a nawet powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, jednak istnieją pewne elementy, które według prawa powinny się w nim znaleźć. Należą do nich:
Jest to jednak tylko przykładowy zarys regulaminu. By profesjonalnie dopasować regulamin sklepu internetowego do wymagań konkretnego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawnej, najlepiej takiej, która specjalizuje się w obsłudze rynku e-commerce.
Zasady tworzenia regulaminu charakteryzują się co prawda pewną elastycznością, jednak istnieją również tak zwane klauzule niedozwolone, których zamieszczenie w regulaminie będzie niezgodne z prawem. Najprościej można je opisać jako takie stwierdzenia, które są sprzeczne z prawami konsumenta.
Poza kwestiami związanymi z regulaminem sklepu i ustawą o prawach konsumenta, trzeba pamiętać również o obowiązkach wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679, potocznie zwanym RODO. Rozporządzenie to nakłada na przedsiębiorcę konieczność podania zakresu, celu i kategorii danych osobowych, jakie będą przez niego przetwarzane. Zazwyczaj klient musi udzielić zgody na przetwarzanie takich danych. Z tego względu, otwierając sklep internetowy należy pamiętać również o polityce prywatności, która będzie realizowała obowiązki związane z RODO.
Biorąc pod uwagę ilość regulacji prawnych, o których musimy pamiętać przy tworzeniu regulaminu sklepu internetowego, staje się jasne że nie jest to zadaniem prostym. Niedopełnienie pewnych obowiązków może skutkować konsekwencjami prawnymi. Z tego względu rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy radcy prawnego Olsztyn. Wyspecjalizowani prawnicy pomogą stworzyć dokumenty spełniające prawne wymogi.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Podział majątku przed rozwodem to istotna kwestia, która dotyczy wielu małżonków decydujących się na zakończenie małżeństwa. Wbrew powszechnemu przekonaniu, podział majątku nie musi czekać na orzeczenie rozwodu. Można go dokonać wcześniej, co bywa korzystne zarówno z emocjonalnego, jak i finansowego punktu widzenia. W niniejszym artykule …
WięcejDarowizna to akt prawny, w którym darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. W polskim prawie jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań umożliwiających przekazanie majątku bez konieczności sprzedaży lub innych form odpłatnych. Jednakże, istnieją sytuacje, w których darczyńca może rozważać odwołanie darowizny, …
WięcejWychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.
Dowiedz się więcejul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl