Umowa najmu okazjonalnego jest specyficznym rodzajem umowy dotyczącym korzystania z lokalu mieszkalnego. Uregulowana została w ustawie o ochronie praw lokatorów, nadto zastosowanie do przedmiotowej umowy mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy najmu oraz najmu lokali.
Umowa najmu okazjonalnego winna pod rygorem nieważności zostać zawarta w formie pisemnej. Przedmiotowej umowy najmu okazjonalnego nie można zatem zawrzeć np. w formie umowy ustnej. Ponadto należy pamiętać, że wszelkie zmiany w umowie dla swojej ważności również wymagają formy pisemnej.
Najem okazjonalny, w przeciwieństwie do zwykłej umowy najmu mieszkania, może być zawarty tylko na czas określony, maksymalnie na okres do 10 lat.
Ponadto, z uwagi na swój specyficzny rodzaj, ustawodawca przewidział, że umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta przez właściciela lokalu (wynajmującego), będącego osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
Elementami składowymi umowy najmu okazjonalnego są trzy załączniki:
Trzeba zwrócić uwagę, że oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu winno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. W tym celu najemca musi udać się do notariusza i w jego obecności złożyć stosowne oświadczenia. Pozostałe elementy umowy najmu okazjonalnego dla swojej ważności wymagają zwykłej formy pisemnej (sporządzenia ich na piśmie i własnoręcznego podpisania).
W celu skorzystania z regulacji związanych z umową najmu okazjonalnego, dotyczących przymusowego wydania i opróżnienia lokalu, wynajmujący zobowiązany jest do zgłoszenia faktu zawarcia umowy w terminie 14 dni od jej podpisania do Urzędu Skarbowego.
W przypadku chęci uzyskania pomocy w sporządzeniu umowy najmu okazjonalnego, zapraszamy do współpracy z Kancelarią.
Dla osób, które nie są zaznajomione z terminologią prawniczą, niektóre pojęcia dość często są niezrozumiałe. Co ciekawe, dotyczy to również poszczególnych zawodów. Mimo że zawód adwokata jest nam dobrze znanym, to radcy prawnego już niekoniecznie. Nierzadko oba terminy używane są zamiennie, co nie jest prawidłowe. …
WięcejPrawo cywilne Prawo cywilne (łac. ius civile) jest gałęzią prawa, która odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu. Jest to bez wątpienia jednak z najważniejszych gałęzi prawa głównie ze względu na to, że stykamy się z nim w różnych sytuacjach. Prawo cywilne odpowiada za normalizację stosunków …
WięcejWychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.
Dowiedz się więcejul. Mazurska 12/3
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl