Radca prawny Olsztyn

Obsługa prawna spółek

Strona główna » Publikacje » Obsługa prawna spółek

Profesjonalna obsługa prawna spółek jest kluczowe dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jak i generowania zysków. Bardzo często na pierwszych etapach działalności, doradztwo prawne jest traktowane jako zbędne, ale doświadczenie pokazuje, że później bywa niezbędne. Sytuacja komplikuje się, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc prawna. Spółki wówczas muszą szukać fachowców w błyskawicznym tempie. Rekomendujemy, aby obsługa prawna spółek była wybrana odpowiedzialnie z grona najlepszych na rynku, po przeprowadzeniu radykalnej selekcji. Przedstawiamy, dlaczego wybór fachowej obsługi prawnej dla spółki jest aż tak bardzo ważny dla prowadzonej działalności.

Co to jest doradztwo prawne?

Porada prawna spółki umożliwia skorzystanie z prawa spółek, prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa nieruchomości i wielu innych gałęzi prawa, które rzutują bezpośrednio i pośrednio na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dogłębna znajomość prawa jest niekwestionowanym atutem, który ułatwia prowadzenie działalności. Kluczem jest wybór fachowców, którzy potrafią umiejętnie doradzić i wspomóc w odnalezieniu rozwiązania. Obsługa prawna spółek skupia się również wokół usług podstawowych, do których można zaliczyć przygotowywanie dokumentów i umów, a także reprezentowanie klienta oraz negocjowanie umów gospodarczych.

Obsługa prawna spółki musi być kompleksowa i oparta na klarownych zasadach. Bez wątpienia o interesy spółki najlepiej zadba kancelaria z wieloletnim doświadczeniem na polskim rynku. Kluczowe jest, aby nieustannie aktualizowała wiedzę związaną z obowiązującymi przepisami i regulacjami. Atutem kancelarii jest wykorzystanie nowych technologii. Każdorazowo powinna dostosować się do indywidualnych potrzeb klienta i pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania problemu.

Kancelaria prawna Olsztyn pomoże w obsłudze prawnej spółek

Obsługa prawna spółki a firmy – różnice

Podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, rola prawnika ogranicza się do obsługi codziennej pracy np. z zakresu prawa gospodarczego. Z kolei obsługa prawna spółki poszerza się o cały szereg innych czynności, do których można zaliczyć mediacje, fuzje lub przejęcia. Oba podmioty powinny korzystać z opiniowania umów gospodarczych. Działalność gospodarczą i spółkę łączy ewentualna możliwość przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Równolegle działalność gospodarczą można w dowolnym momencie przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas pomoc doświadczonego prawnika jest nieoceniona.

Na czym opiera się pomoc prawna spółki?

Obsługa prawna firm powinna być świadczona w zakresie odpowiadającym aktualnym potrzebom. W wielu przypadkach jest to gwarancją zgodności podejmowanych czynności z obowiązującym prawem, a także z przepisami i standardami biznesowymi. Obsługa prawna spółki musi odczuwalna w zakresie bieżących spraw związanych z prowadzoną działalnością jak i wyzwań stawianych przed jednostką. Niezwykle ważne jest, aby była ona świadczona niezależnie od sytuacji.

Pomoc w założeniu spółki

Proces założenia spółki można przeprowadzić samodzielnie, jednak nie zawsze jest to opłacalne pod względem długości procesu. Kancelaria radcy prawnego może sprawnie przeprowadzić klienta przez spełnienie warunków, wypełnienie wniosków, a także złożenie dokumentów. Doświadczenie zdobywane przez lata sprawia, że przebiega to o wiele szybciej, a założyciele mogą skupić się na innych czynnościach.

Umowa spółki

Umowa spółki jest traktowana jako najważniejszy dokument, który rzutuje na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jej treść musi być skonstruowana zgodnie z wymaganiami, a ich nieuwzględnienie może doprowadzić do odrzucenia umowy spółki przez sąd, co wymusza konieczność ponownego dokonania zgłoszenia. Z kolei jeżeli umowa posiada formę aktu notarialnego, to wszelkie zmiany muszą być nanoszone u notariusza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W umowie spółki muszą być sprecyzowane warunki współpracy, żeby w przyszłości uniknąć nieporozumień, szczególnie tych związanych z odpowiedzialnością członków organów spółki. Równolegle zmiany umowy spółki są czasochłonne i wymagają obecności notariusza oraz zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Profesjonalna obsługa prawna firm i spółek

Obsługa prawna na Zgromadzeniach Wspólników

Jednostka powinna posiadać świadomość pomocy w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem spółki, do których zaliczane są zgromadzenia wspólników. Warto wybrać kancelarię, która świadczy obsługę prawną zgromadzeń wspólników, aby usprawnić ich przebieg. Podejmowane uchwały muszą być zgodne z aktualnym stanem prawnym i nie mogą zawierać wad prawnych. Z kolei coroczne zwyczajne zgromadzenie wspólników musi obejmować wszystkie istotne formalności związane z rozliczeniem, zamknięciem roku obrotowego spółki. Błędy na tym etapie mogą sprawić, że nie nastąpi zatwierdzenie sprawozdania finansowego przed sąd i w najlepszym przypadku będzie konieczne uzupełnienie dokumentacji.

Reprezentowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym

Brak stosownego doświadczenia znacząco utrudnia wypełnienie wymagań stawianych przez KRS. Odnosi się to zarówno do sporządzania pism jak i deklaracji, które obostrzone są rygorystycznymi procedurami. Nierzadko mały błąd może skomplikować trwające postępowanie i niepotrzebnie wydłużyć czas jego trwania.

Inne kwestie

W toku prowadzonej działalności często powstają sytuacje, kiedy pomoc kancelarii prawnej okazuje się niezbędna. W zależności od potrzeb można rozszerzyć zakres obsługi o np. zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Powierzenie spraw profesjonalistom sprawia, że radykalnie ograniczana jest ilość ewentualnych problemów prawnych. Fachowa obsługa prawna firm odciążą całą firmę i równolegle pozwala na zwiększenie efektywności pracy danej jednostki.

Obsługa prawna spółki akcyjnej

Spółka akcyjna bezdyskusyjnie wymaga posiadania stałej obsługi prawnej, która pozostaje w trwałej współpracy z władzami spółki, akcjonariuszami jak i interesariuszami. W ramach świadczonych usług możliwa jest obecność prawnika na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy, który będzie czuwał nad porządkiem obrad. W razie wątpliwości prawnych przy podziale wypłaty dywidendy, służy swoją radą. Równolegle na notowania spółki akcyjnej duże znaczenie posiada wysokość kapitału zakładowego, dlatego ewentualne obniżenie kapitału zakładowego powinno w danym momencie uzyskać aprobatę nie tylko akcjonariuszy, ale także specjalisty z zakresu prawa.

Kancelaria radcy prawnego Olsztyn zaprasza

Jakie są koszty obsługi prawnej?

Zakładanie spółek ma na celu przynoszenie zysków, jednak po drodze konieczne jest ponoszenie kosztów. Z pewnością nie warto żałować środków na obsługę prawną, które nie są szczególnie wysokie w porównaniu do alternatywnych rozwiązań.

Wśród podmiotów gospodarczych praktykowane jest samodzielne analizowanie aspektów prawnych, jednak jest to związane z poświęceniem bardzo dużej ilości czasu. Bezbłędne wypełnianie deklaracji, dokumentów i uchwał wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy. Doradztwo prawne w zakresie bieżących spraw związanych umożliwia skupienie się na rozwoju biznesu. Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie własnego działu prawnego, jednak jest to ogromnym obciążeniem finansowym.

Nie rekomendujemy pobieżnej analizy aspektów prawnym. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to koszt odłożony w czasie, a dodatkowo procentuje w postaci kar, odszkodowań. Ponadto często konieczne jest sporządzanie odwołań od decyzji lub korygowania popełnionych błędów.

Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Wspólnie ustalimy warunki współpracy, a oferowane przez nas wsparcie prawne spółki w bliskiej przyszłości zaprocentuje. Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej dla przedsiębiorców, dlatego gwarantuje profesjonalne doradztwo prawne w zakresie spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Bogate doświadczenie i ogromna wiedza umożliwiają znalezienie komfortowego rozwiązania w niemalże każdej sytuacji. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej pomocy prawnej jest jedną z najbardziej owocnych inwestycji w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę