Radca prawny Paweł Tołoczko

Radca prawny – charakterystyka zawodu

Strona główna » Bez kategorii » Radca prawny – charakterystyka zawodu

Dla osób, które nie są zaznajomione z terminologią prawniczą, niektóre pojęcia dość często są niezrozumiałe. Co ciekawe, dotyczy to również poszczególnych zawodów. Mimo że zawód adwokata jest nam dobrze znanym, to radcy prawnego już niekoniecznie. Nierzadko oba terminy używane są zamiennie, co nie jest prawidłowe. Ostatecznie jednak warto poznać różnice między adwokatem a radcą prawnym, ponieważ w przyszłości ta wiedza może okazać się nam przydatna.

Kim jest radca prawny? Jakie musi posiadać wykształcenie? W jakich sprawach może nam pomóc? Czym różni się od zawodu adwokata? Wszystkie te aspekty zostały wyjaśnione w poniższym tekście!

Radca prawny Olsztyn oferuje swoje usługi

Zawód radcy prawnego – wykształcenie

Zanim zostanie poruszona kwestia dotycząca tego, kim jest radca prawny i czym się zajmuje, dobrze jest dowiedzieć się, jakie wykształcenie powinien posiadać. Te wymogi zostały wyraźnie wyszczególnione w ustawie o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku. Z zapisu wyraźnie wynika, że radcą prawnym może zostać jedynie osoba, której imię i nazwisko znalazło się na liście radców prawnych. Taki dokument sporządzany jest przez Izbę Radców prawnych.

Każdy, kto chce pełnić funkcję radcy prawnego, przede wszystkim musi ukończyć magisterskie studia prawnicze, niekoniecznie na polskiej uczelni, ponieważ akceptowalne są także równoważne studia zagraniczne. Kolejnym krokiem jest odbycie aplikacji radcowskiej, która trwa 3 lata. Warunkiem dostania na nią jest pozytywny wynik egzaminu państwowego. Kiedy aplikacja również zostanie zdana pozytywnie, to potencjalny radca prawny musi złożyć ślubowanie, a następnie zostanie wpisany na wcześniej wspomnianą listę radców prawnych.

Do wykonywania zawodu radcy prawnego niezbędne jest także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz prawa do korzystania z pełni praw publicznych.

Jak przebiega egzamin radcowski?

Egzamin radcowski składa się aż z pięciu etapów. Pierwsze cztery dotyczą innej dziedziny prawa, kolejno:

Natomiast piąta dotyczy zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki zawodowej. Na każdym etapie radca musi przygotować pismo zgodne z wcześniej ustalonymi wytycznymi.

Kancelaria radców prawnych Olsztyn oferuje swoje usługi

Radca prawny – kim jest?

Jak widać powyżej, droga do osiągnięcia tytułu radcy prawnego jest dość długa i wymaga wielu nakładów pracy i nauki. Po spełnieniu wszelkich wymogów głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest świadczenie pomocy prawnej, może więc udzielać porad prawnych i konsultacji. Radca prawny może również sporządzać określone opinie prawne oraz opracowywać akty. Tak naprawdę, zakres jego obowiązków jest w dużej mierze zależny od tego, jaką specyfikacją charakteryzować będzie się dane zlecenie.

Należy wiedzieć, że w lipcu 2015 roku uprawnienia radcy prawnego zostały poszerzone i ma on możliwość być obrońcą w sprawach karnych lub karnoskarbowych. Z tym że nie może w tym czasie pozostawać w stosunku pracy.

Tym samym, jak najbardziej wskazane jest mianowanie radcy tytułem prawnika. Zresztą dotyczy to każdej osoby, która ukończyła studia prawnicze. Z tą różnicą, że radca dodatkowo odbył aplikację radcowską oraz zdał egzamin.

Radca prawny i adwokat – podstawowe różnice

Mogłoby się nam wydawać, że zawód radcy prawnego pokrywa się z zawodem adwokata. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to prawda. Oba zawody różnią się od siebie i ma to szczególne znaczenie, kiedy zajdzie potrzeba uzyskania porady prawnej w konkretnej dziedzinie.

Właściwie podstawowa różnica między adwokatem a radcą prawnym została już wskazana. Radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w przedsiębiorstwie lub instytucji państwowej. Natomiast adwokat nie ma takiej możliwości. Warto zaznaczyć, że radca prawny zatrudniony w spółce lub kancelarii radców prawnych może reprezentować swoich klientów w sprawach karnych lub karnoskarbowych. Nawet, jeśli działa na podstawie umowy cywilnoprawnej.

W jakim celu powstały Okręgowe Izby Radców Prawnych?

Okręgowe Izby Radców Prawnych rozmieszczone są na terenie całej Polski, zazwyczaj w największych miastach wojewódzkich. Są to placówki, które nie tylko zrzeszają osoby wykonujące zawód radcy, ale także sprawujące kontrolę nad tym, w jaki sposób to robią. W zasadzie jest to bardzo pożyteczne dla osób chcących skorzystać z usług radcy prawnego, ponieważ zyskuję pewność, że trafili do człowieka kompetentnego, profesjonalnego, zaufanego i sprawdzonego.

W Okręgowej Izbie Radców Prawnych obywatele mają możliwość zweryfikowania, czy dany radca prawny znajduje się na liście i ma prawo do wykonywania zawodu. Należy pamiętać, że w celu ustalenia tych informacji, trzeba posiadać dane radcy oraz udać się do placówki zgodnej z miejscem świadczenia pomocy prawnej.

Radca prawny Olsztyn poprowadzi sprawy z zakresu prawa karnego, rodzinnego i spadkowego

Regulacja zawodu radcy prawnego

Każdy radca prawny zmuszony jest do przestrzegania przepisów, które znajdują się w Kodeksie Radcy Prawnego. Zobowiązuje się do tego w trakcie ślubowania. W razie ich złamania narażony będzie na poważne konsekwencje. Przykładowo radcę prawnego podobnie jak adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. W praktyce oznacza to, że bez względu na okoliczności nie może on ujawnić żadnych informacji dotyczących toczącego się postępowania. Zresztą również po jego zakończeniu, ponieważ tajemnica obejmuje radcę prawnego dożywotnio.

Co ciekawe, radca ma możliwość powołania się na Kodeks, nawet gdy będzie przesłuchiwany przez żandarmerię wojskową policję, prokuraturę lub inne organy ścigania. Obowiązek tajemnicy zawodowej może zostać zdjęty z radcy prawnego jedynie na podstawie decyzji sądu.

Prawnik świadczący swoje usługi nie może podejmować współpracy z innymi osobami, których sprawy byłyby sprzeczne z umową już zawartą i interesami klientów.

Kolejnym obowiązkiem radcy jest posiadanie ubezpieczenia OC. Jest to niezbędne, ponieważ głównym jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów klientów, w razie, gdyby w trakcie postępowania stało im się coś złego.

Radca prawny w przedsiębiorstwie

Jak zaznaczono wcześniej, radcowie prawni mogą współpracować z przedsiębiorstwami różnych branżach. Jakie w tym przypadku są ich obowiązki? Przede wszystkim zajmują się każdą sprawą wymagającą ingerencji prawnej, ale nie tylko. Mogą też dbać o korzystność umów i je sporządzać, przygotowywać pisma procesowe, regulaminy i opinie prawne. W zasadzie świadczą swoje usługi na szeroką skalę zgodnie z zapisami w umowie.

Natomiast gdy pracują w placówkach administracyjnych, ich zadaniem jest sprawowanie pieczy nad legalnością działania. Co w rzeczywistości oznacza przygotowanie umów oraz uchwał, a także reprezentowanie przed sądem.

Kancelaria radców prawnych w Olsztynie zaprasza na konsultacje

Kiedy warto udać się kancelarii radcy prawnego?

Pomoc radców prawnych dla osoby fizycznej, czyli każdego obywatela może dotyczyć różnych aspektów życia codziennego. Mogą bowiem pomóc z zakresu prawa karnego, rodzinnego, czy spadkowego. Zadając sobie pytanie, kiedy warto udać się do kancelarii, odpowiedź jest bardzo prosta! W każdym momencie, w którym potrzebna jest nam pomoc prawna, niezależnie od dziedziny. Radca ma ogromną wiedzę i szeroki zakres możliwości. Nawet, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie będzie mógł zająć się naszą sprawą, to najprawdopodobniej w ramach konsultacji prawnych poleci nam kogoś innego.

Jakie cechy powinien posiadać dobry radca?

Skoro już wiadomo, kim jest radca, jakie ma prawa i obowiązki oraz w jakich sytuacjach może nam pomóc, to dobrze jest też dowiedzieć się jakie cechy charakteru powinien posiadać. Chyba najważniejszą z nich jest empatia. Do radców prawnych przychodzą ludzie, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na życiowym zakręcie i potrzebne jest im doradztwo prawne. Muszą także umieć bez problemu nawiązywać kontakty z innymi. Ich praca jest bowiem bezpośrednio związana ze współpracą z innymi prawnikami, instytucjami, pracownikami administracji sądowej i samymi klientami. Nierzadko też nawiązują kontakt z psychologami, mediatorami, czy też detektywami.

Przydatną cechą jest też praktyczność. Radca prawny musi wykazać się brakiem emocji oraz zakończeniem sprawy bez generowania niepotrzebnych kosztów oraz marnowania czasu.

Radca prawny Olsztyn poleca swoje usługi

Jak powinna przebiegać współpraca z radcą prawnym?

Obecnie w Polsce liczba radców prawnych ciągle rośnie. Dlatego też coraz trudniej zdecydować, który z nich będzie dla nas odpowiedni. Na szczęście dziś w dobie Internetu, można znaleźć opinie innych klientów, które z całą pewnością mogą być bardzo pomocne. Jednak warto zaznaczyć, czym powinna cechować się profesjonalna kancelaria radców prawnych.

Podsumowanie

Kiedy interesuje nas kancelaria radców prawnych, to warto się dobrze rozejrzeć i znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania. Prawo jest na tyle zawiłą i niezrozumiałą dziedziną dla osób bez wykształcenia w tym kierunku, że bez względu na charakter naszej sprawy, zawsze należy skorzystać z pomocy specjalistów. Radcowie prawni zawsze powinni podchodzić do swoich klientów indywidualnie i na podstawie przestrzegania zasad etyki zawodowej. Tylko w ten sposób osoba szukająca wsparcia prawniczego, zyska gwarancję, że rzeczywiście trafiła na odpowiedniego prawnika.

Kancelaria Pawła Tołoczko to radca prawny Olsztyn, który działa na terenie Olsztyna i całego województwa warmińsko-mazurskiego, ale w razie potrzeby możliwe jest także udzielenie porady prawnej w całej Polsce. Może pochwalić się zaufaniem oraz dobrymi opiniami klientów. Swoją pomoc oferuje nie tylko osobom fizycznym, ale też przedsiębiorcom. W problemach z prawem nie można zwlekać i działania należy podjąć jak najszybciej. W innym przypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę