W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, wielu jej obywateli szuka schronienia i stabilizacji w Polsce. Uzyskanie legalnego pobytu jest kluczowe dla możliwości podjęcia pracy, edukacji oraz korzystania z usług medycznych i socjalnych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie kroki należy podjąć, aby zalegalizować pobyt w Polsce, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie prawa przysługują osobom korzystającym z ochrony czasowej. Dowiesz się również, jak przedłużyć okres legalności pobytu, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo oraz stabilność na czas pobytu w Polsce.
Tak, Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce na podstawie przepisów określonych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z tą ustawą, osoby, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy po dniu 24 lutego 2022 roku, mogą korzystać z ochrony czasowej, co uznaje się za legalny pobyt. W ramach tych przepisów obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego. Dodatkowo, ustawa z dnia 12 grudnia 2025 r. umożliwia przedłużenie legalnego pobytu w Polsce z powodów humanitarnych, a także ze względu na naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Aby cudzoziemiec mógł uzyskać legalny pobyt w Polsce, musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jego sytuację oraz spełnianie określonych warunków. W przypadku obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy lub pobyt ze względów humanitarnych.
Posiadanie tych dokumentów jest kluczowe, aby legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce mógł być uznany na mocy prawa, co jest szczególnie istotne w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Pobyt w Polsce jest legalny dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy od 24.02.2022 r. i zostali objęci ochroną czasową. Przedłużenie okresów legalności pobytu umożliwia dłuższe zatrudnienie bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów legalizujących pobyt i pracę. Pracodawca musi jedynie powiadomić powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w ciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy.
Oto kluczowe informacje dotyczące podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy:
Te przepisy ułatwiają proces zatrudnienia obywateli Ukrainy i pozwalają pracodawcom na elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy.
Podział majątku przed rozwodem to istotna kwestia, która dotyczy wielu małżonków decydujących się na zakończenie małżeństwa. Wbrew powszechnemu przekonaniu, podział majątku nie musi czekać na orzeczenie rozwodu. Można go dokonać wcześniej, co bywa korzystne zarówno z emocjonalnego, jak i finansowego punktu widzenia. W niniejszym artykule …
WięcejDarowizna to akt prawny, w którym darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. W polskim prawie jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań umożliwiających przekazanie majątku bez konieczności sprzedaży lub innych form odpłatnych. Jednakże, istnieją sytuacje, w których darczyńca może rozważać odwołanie darowizny, …
WięcejWychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.
Dowiedz się więcejul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl