Radca prawny Paweł Tołoczko

Legalny pobyt Ukraińca w Polsce. Jak to zrobić ?

Strona główna » Publikacje » Legalny pobyt Ukraińca w Polsce. Jak to zrobić ?

W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, wielu jej obywateli szuka schronienia i stabilizacji w Polsce. Uzyskanie legalnego pobytu jest kluczowe dla możliwości podjęcia pracy, edukacji oraz korzystania z usług medycznych i socjalnych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie kroki należy podjąć, aby zalegalizować pobyt w Polsce, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie prawa przysługują osobom korzystającym z ochrony czasowej. Dowiesz się również, jak przedłużyć okres legalności pobytu, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo oraz stabilność na czas pobytu w Polsce.

Czy Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce ?

Tak, Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce na podstawie przepisów określonych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z tą ustawą, osoby, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy po dniu 24 lutego 2022 roku, mogą korzystać z ochrony czasowej, co uznaje się za legalny pobyt. W ramach tych przepisów obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego. Dodatkowo, ustawa z dnia 12 grudnia 2025 r. umożliwia przedłużenie legalnego pobytu w Polsce z powodów humanitarnych, a także ze względu na naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Legalny pobyt Ukraińca w Polsce

Jakie dokumenty potrzebne są do legalizacji pobytu

Aby cudzoziemiec mógł uzyskać legalny pobyt w Polsce, musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jego sytuację oraz spełnianie określonych warunków. W przypadku obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy lub pobyt ze względów humanitarnych.

Oto lista dokumentów potrzebnych do legalizacji pobytu

Posiadanie tych dokumentów jest kluczowe, aby legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce mógł być uznany na mocy prawa, co jest szczególnie istotne w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

Pobyt a podjecie pracy przez obywatela Ukrainy

Pobyt w Polsce jest legalny dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy od 24.02.2022 r. i zostali objęci ochroną czasową. Przedłużenie okresów legalności pobytu umożliwia dłuższe zatrudnienie bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów legalizujących pobyt i pracę. Pracodawca musi jedynie powiadomić powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w ciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy.

Oto kluczowe informacje dotyczące podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy:

Te przepisy ułatwiają proces zatrudnienia obywateli Ukrainy i pozwalają pracodawcom na elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę