Z uwagi na węższy katalog ochrony przysługującej przedsiębiorcom niż konsumentom w postępowaniu związanym z kredytami frankowymi może się wydawać, iż unieważnienie umowy kredytu jest niemożliwe. W praktyce tak nie jest. Istnieje szereg przesłanek, które mogą stać się podstawą do unieważnienia umowy kredytu frankowego.
W kwestii kredytów frankowych sytuacja prawna osób prowadzących działalność gospodarczą znacznie różni się od sytuacji konsumentów. Tym drugim, czyli konsumentom przysługuje przede wszystkim ochrona na mocy unijnej dyrektywy 93/13. Liczne unieważnienia kredytów frankowych przez kredytobiorców o statusie konsumenta mają miejsce ze względu na m.in na klauzule abuzywne zawarte w umowach, które nie pozostawiają wątpliwości, że pozbycie się zadłużenia w walucie szwajcarskiej jest możliwe.
Jednakże, z uwagi na fakt, iż w umowach frankowych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na kredyt waloryzowany kursem CHF, również zostały zawarte wadliwe mechanizmy waloryzacyjne, mają oni szansę na unieważnienie umowy o taki kredyt.
Na potwierdzenie powyższego warto przytoczyć wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie o sygnaturze XVI GC 1309/20. W tej sprawie sąd orzekł na korzyść spółki akcyjnej będącej powodem, unieważniając umowę o kredyt frankowy, a także zobowiązując bank do zapłaty określonej kwoty, W uzasadnieniu sąd wskazuje katalog wymogów formalnych, które nie zostały dopełnione przez bank, a tym samym stawiają przedsiębiorcę na wygranej pozycji.
Przedsiębiorcy-frankowicze też mają prawo do ubiegania się o unieważnienie umowy na drodze sądowej głównie z uwagi na:
Jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi działalności w sektorze finansowym, trudno jest go uznać za podmiot kompetentny i wyspecjalizowany, i w jakiś sposób “równy” bankowi. Stąd też mamy do czynienia z nierównowagą kontraktową po stronie banku, ponieważ można uznać, że wykorzystał on słabszą pozycję przedsiębiorcy.
Jesteś z Elbląga? I szukasz prawnika specjalizującego się w pomocy frankowiczom? Kliknij w poniższy link:
https://www.kancelaria-toloczko.pl/kredyty-frankowe-elblag/
Ponadto, przy sprawach frankowych ma miejsce jednostronne ustalenie przez bank kursu przeliczeniowego, stosowanego do wyliczania rat i wysokości zobowiązania kredytobiorcy. Prawo cywilne obowiązujące w Polsce jasno wskazuje i podkreśla zasadę swobody umów zawartą w art. 353 Kodeksu cywilnego. Można powołać się na sprzeczność umowy z ww. zasadą z tytułu jednostronnych czynności i ustaleń banku .
Co więcej, na gruncie art. 69 ustawy Prawo bankowe, kwota, którą kredytobiorca będzie zobowiązany spłacić powinna być z góry konkretnie określona w umowie kredytu. Przyglądając się umowom frankowym możemy wywnioskować, że kwota ta nie jest precyzyjnie wskazana i przybiera tym samym konstrukcję instrumentów pochodnych i zostaje pozbawiona typowych cech kredytu.
Należy pamiętać, że postępowanie “przedsiębiorca kontra bank” w sprawie kredytu frankowego może być bardziej złożone. Wymaga ono zarówno po stronie sądu, jak i stron “wzięcia pod lupę” okoliczności zaistnienia czynności prawnej, jaką jest umowa kredytu, oraz głębokiej analizy każdego postanowienia i zapisu przedmiotowej umowy i orzecznictwa, które zapadło w sprawach o zbliżonej materii. Z tego też względu wybór Kancelarii powinien być bardzo skrupulatny. W sprawach dotyczących kredytów frankowych ważne jest ich prawidłowe i profesjonalne prowadzenie od początku do końca.
Obowiązkowym wymogiem, o którym należy pamiętać i liczyć się z nim przy wniesieniu pozwu przez przedsiębiorcę, jest wymóg opłaty w wysokości 5% od wartości sporu.
Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko udziela profesjonalnego wsparcia przedsiębiorcom w zakresie kredytów frankowych. Udzielamy porad prawnych frankowiczom w zakresie kredytów aktualnie spłacanych, całkowicie spłaconych oraz wypowiedzianych przez bank. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią, jeśli borykasz się z kredytem frankowym i potrzebujesz wsparcia doświadczonego prawnika.
Sprawy spadkowe często budzą wątpliwości i niejasności, szczególnie w kontekście dziedziczenia długów. Jednym z najważniejszych pojęć, z jakim mogą spotkać się spadkobiercy, jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jakie prawa i obowiązki wynikają z tej formy dziedziczenia? Czym różni się ona od innych form przyjęcia …
WięcejPodatek od spadku to obowiązek, z którym mogą się zmierzyć osoby dziedziczące majątek po zmarłym. W Polsce podatek od spadków i darowizn regulowany jest przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Proces dziedziczenia wiąże się z określonymi formalnościami, …
WięcejWychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.
Dowiedz się więcejul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl