Radca prawny Olsztyn

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

Strona główna » Publikacje » Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

Z uwagi na węższy katalog ochrony przysługującej przedsiębiorcom niż konsumentom w postępowaniu związanym z kredytami frankowymi może się wydawać, iż unieważnienie umowy kredytu jest niemożliwe. W praktyce tak nie jest. Istnieje szereg przesłanek, które mogą stać się podstawą do unieważnienia umowy kredytu frankowego.

Przedsiębiorca a kredyt frankowy

W kwestii kredytów frankowych sytuacja prawna osób prowadzących działalność gospodarczą znacznie różni się od sytuacji konsumentów. Tym drugim, czyli konsumentom przysługuje przede wszystkim ochrona na mocy unijnej dyrektywy 93/13. Liczne unieważnienia kredytów frankowych przez kredytobiorców o statusie konsumenta mają miejsce ze względu na m.in na klauzule abuzywne zawarte w umowach, które nie pozostawiają wątpliwości, że pozbycie się zadłużenia w walucie szwajcarskiej jest możliwe.

Przedsiębiorca a kredyt frankowy

Jednakże, z uwagi na fakt, iż w umowach frankowych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na kredyt waloryzowany kursem CHF, również zostały zawarte wadliwe mechanizmy waloryzacyjne, mają oni szansę na unieważnienie umowy o taki kredyt.

Na potwierdzenie powyższego warto przytoczyć wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie o sygnaturze XVI GC 1309/20. W tej sprawie sąd orzekł na korzyść spółki akcyjnej będącej powodem, unieważniając umowę o kredyt frankowy, a także zobowiązując bank do zapłaty określonej kwoty, W uzasadnieniu sąd wskazuje katalog wymogów formalnych, które nie zostały dopełnione przez bank, a tym samym stawiają przedsiębiorcę na wygranej pozycji.

Podstawy dochodzenia nieważności umowy o kredyt frankowy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Przedsiębiorcy-frankowicze też mają prawo do ubiegania się o unieważnienie umowy na drodze sądowej głównie z uwagi na:

Jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi działalności w sektorze finansowym, trudno jest go uznać za podmiot kompetentny i wyspecjalizowany, i w jakiś sposób „równy” bankowi.  Stąd też mamy do czynienia z nierównowagą kontraktową po stronie banku, ponieważ można uznać, że wykorzystał on słabszą pozycję przedsiębiorcy.

Podstawy dochodzenia nieważności umowy o kredyt frankowy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Jesteś z Elbląga? I szukasz prawnika specjalizującego się w pomocy frankowiczom? Kliknij w poniższy link:

https://www.kancelaria-toloczko.pl/kredyty-frankowe-elblag/

Ponadto, przy sprawach frankowych ma miejsce jednostronne ustalenie przez bank kursu przeliczeniowego, stosowanego do wyliczania rat i wysokości zobowiązania kredytobiorcy. Prawo cywilne obowiązujące w Polsce jasno wskazuje i podkreśla zasadę swobody umów zawartą w art. 353 Kodeksu cywilnego. Można powołać się na sprzeczność umowy z ww. zasadą z tytułu jednostronnych czynności i ustaleń banku .

Co więcej, na gruncie art. 69 ustawy Prawo bankowe, kwota, którą kredytobiorca będzie zobowiązany spłacić powinna być z góry konkretnie określona w umowie kredytu. Przyglądając się umowom frankowym możemy wywnioskować, że kwota ta nie jest precyzyjnie wskazana i przybiera tym samym konstrukcję instrumentów pochodnych i zostaje pozbawiona typowych cech kredytu.

Postępowanie sądowe w sprawie frankowej

Należy pamiętać, że postępowanie “przedsiębiorca kontra bank” w sprawie kredytu frankowego może być bardziej złożone. Wymaga ono zarówno po stronie sądu, jak i stron „wzięcia pod lupę” okoliczności zaistnienia czynności prawnej, jaką jest umowa kredytu, oraz głębokiej analizy każdego postanowienia i zapisu przedmiotowej umowy i orzecznictwa, które zapadło w sprawach o zbliżonej materii. Z tego też względu wybór Kancelarii powinien być bardzo skrupulatny. W sprawach dotyczących kredytów frankowych ważne jest ich prawidłowe i profesjonalne prowadzenie od początku do końca.

Postępowanie sądowe w sprawie frankowej

Obowiązkowym wymogiem, o którym należy pamiętać i liczyć się z nim przy wniesieniu pozwu przez przedsiębiorcę, jest wymóg opłaty w wysokości 5% od wartości sporu.

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko udziela profesjonalnego wsparcia przedsiębiorcom w zakresie kredytów frankowych. Udzielamy porad prawnych frankowiczom w zakresie kredytów aktualnie spłacanych, całkowicie spłaconych oraz wypowiedzianych przez bank. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią, jeśli borykasz się z kredytem frankowym i potrzebujesz wsparcia doświadczonego prawnika.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę