Radca prawny Paweł Tołoczko

Czym zajmuje się prywatne i publiczne prawo gospodarcze?

Strona główna » Publikacje » Czym zajmuje się prywatne i publiczne prawo gospodarcze?

Współczesne społeczeństwo to zbiorowość, która funkcjonuje w oparciu o prawo. To właśnie przepisy prawne regulują stosunki pomiędzy jego uczestnikami. Jedną z ważnych gałęzi w tym zakresie jest prawo gospodarcze publiczne i prywatne. Czym zajmuje się prawo gospodarcze? Jeżeli chcąc państwa poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do lektury tekstu. Znajdują się w nim podstawowe informacje na temat tej gałęzi prawa. Miłej lektury!

Publiczne i prywatne prawo gospodarcze. Definicja

Według ogólnej definicji prawo gospodarcze to zbiór takich rozwiązań z obszaru prawodawstwa, które łączy jedno: mają one za zadanie regulować stosunki pomiędzy następującymi podmiotami:

Tak ogólnie rozumiane prawo gospodarcze możemy podzielić na dwie główne kategorie:

Każda z wyżej wymienionych gałęzi skupia się na innych aspektach, przede wszystkim jednak zasady prawa gospodarczego dotyczą przedsiębiorców w zakresie wykonywania działalności gospodarczej.

Prawo gospodarcze publiczne i prywatne

Prawo gospodarcze publiczne i prywatne — rys historyczny. Kiedy powstały prawne podstawy w Polsce i na świecie?

Początków publicznego prawa gospodarczego upatruje się jeszcze w pierwszych latach dziewiętnastego stulecia, kiedy to wprowadzono we Francji pierwszy Kodeks handlowy. Tym samym można bez cienia przesady stwierdzić, że za prawne podstawy prawa gospodarczego odpowiada nie kto inny, jak sam Napoleon Bonaparte.

Następne dziesięciolecia to czas, w którym zasady prawa gospodarczego (określane czasem także jako prawo handlowe) zaczęły rozpowszechniać się i być stosowane także w innych państwach, w tym w szczególności w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. To właśnie w tym czasie miał miejsce szczególnie prężny rozwój prawa gospodarczego.

W Polsce — z uwagi na trudną, naznaczoną zaborami historię — pierwsze prawo gospodarcze zostało uchwalone dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku, a konkretnie — w roku 1934. Ponieważ niecałe pół dekady później wybuchła druga wojna światowa, następnie zaś na kilkadziesiąt lat wprowadzono ustrój oparty na gospodarce socjalistycznej, można stwierdzić, że prawo gospodarcze Polski powstało na przełomie XX i XXI wieku.

Istota publicznego prawa gospodarczego obowiązującego w Polsce

Jeśli chodzi o źródła publicznego prawa gospodarczego obowiązującego w Polsce, to do czołowych aktów prawnych w tym zakresie zalicza się między innymi ustawę zasadniczą, czyli Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. To właśnie w tym dokumencie zawarto zapisy, zgodnie z którymi cechami państwa prawnego są przede wszystkim następujące atrybuty:

Aspekty prawne prowadzenia działalności gospodarczej to zbiór wymogów, do których muszą stosować się przedsiębiorcy.

Prawo gospodarcze prywatne, prawo handlowe i nie tylko. Jakie są źródła prawa gospodarczego?

Jak już wspomnieliśmy, prawo gospodarcze reguluje stosunki między obywatelami, przedsiębiorstwami oraz państwem. Można by się zatem spodziewać, że istnieje coś takiego jak ustawa prawo gospodarcze. Nic bardziej mylnego; w rzeczywistości polskie i międzynarodowe prawo gospodarcze to zbiór aktów prawnych. Różnią się one między sobą pod kątem rangi oraz obszaru, do jakiego się odnoszą.

Czym zajmuje się prywatne i publiczne prawo gospodarcze?

Źródła gospodarczego prawa prywatnego

A zatem, stosunki prawne w ramach prawa gospodarczego są regulowane w Polsce przez takie źródła prawa jak na przykład:

Publiczne i prywatne prawo gospodarcze. Podsumowanie

Prawo gospodarcze to gałąź, która odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ właśnie w ramach prawa gospodarczego ustala się takie kwestie jak na przykład status prawny przedsiębiorstw. Wreszcie, dzięki funkcjonowaniu zasad wchodzących w zakres prawa gospodarczego możliwe jest dbanie o uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami, a także — ochronę przed negatywnymi konsekwencjami wynikających z prawnie zabronionych działań, w tym na przykład monopolu.

Wreszcie, opisywana gałąź prawa ustala zasady rynku oraz reguluje konkurencję, co przyczynia się do równowagi między przedsiębiorcami. Prawo gospodarcze ma za zadanie chronić również interesy konsumentów. Odbywa się to np. przez normy prawne, których celem jest regulowanie jakości wytwarzanych produktów.

Istota publicznego prawa gospodarczego obowiązującego w Polsce

Kto zajmuje się prawem gospodarczym? Prawo spółek i działalności gospodarczej — kto zajmuje się doradzaniem w tym obszarze?

Przepisy z zakresu prywatnego i publicznego prawa gospodarczego to w rzeczywistości tysiące stron ustaw. Regulują ona tak różnorodne kwestie jak na przykład sposób zawierania umów handlowych między przedsiębiorcami czy uprawnienia leasingobiorców, zasada wolności gospodarczej i koncesjonowanie niektórych segmentów biznesu (jest ona określana także jako tzw. reglamentacja lub regulacja działalności gospodarczej), sposób zawierania umów między przedsiębiorcami czy takie formy prowadzenia działalności gospodarczej. To właśnie w ramach przepisów z zakresu prawa gospodarczego wyszczególnia się np. jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z o.o. czy spółkę akcyjną.

Tymczasem, przedsiębiorcy zajmują się przede wszystkim pozyskiwaniem nowych klientów, opracowywaniem produktów i usług czy wdrażaniem strategii marketingowych.

Nasuwa się zatem pytanie: kto analizuje regulacje prawa gospodarczego i jest na bieżąco ze zmianami w tym zakresie? Odpowiedź na to pytanie jest krótka: kancelarie prawa gospodarczego. Zatrudniają one specjalistów zajmujących się na co dzień np. prawem dotyczącym spółek prawa handlowego czy ubezpieczeń.

Prawnicy wykonują dla swoich klientów takie czynności jak na przykład:

Do firm, które zajmują się wykonywaniem prac w tym zakresie, należy m.in. kancelaria radcy prawnego Paweł Tołoczko.

 

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę