Radca prawny Paweł Tołoczko

Odszkodowanie za błędy medyczne – kiedy i jak można je uzyskać?

Strona główna » Publikacje » Odszkodowanie za błędy medyczne – kiedy i jak można je uzyskać?

Chociaż błędy medyczne nie są powszechne i z reguły lekarze i pozostały personel stara się zrobić wszystko, jak należy, to jednak się zdarzają, a pacjenci są coraz bardziej świadomi praw, które im przysługują. Zresztą przestają też żyć w przekonaniu, że lekarze zawsze są ponad nimi i nie da się z nimi wygrać. Rzeczywistość pokazała, że sądy potrafią być obiektywne i rozpatrują sprawy z korzyścią dla chorych lub ich bliskich. Czym jest błąd medyczny i kiedy można starać się uzyskać odszkodowanie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Czym właściwie jest błąd medyczny?

Błąd medyczny nie został zdefiniowany w żadnej ustawie, czy kodeksie. Jego znaczenie określił jednak Sąd Najwyższy, który stwierdził, że popełnienie błędu medycznego następuje w momencie, gdy personel działa niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Oczywiście te działania muszą być ściśle związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. W praktyce oznacza to, że do błędu medycznego dochodzi, kiedy personel działa w następujący sposób:

Poza tym personel medyczny popełnia błąd jedynie wtedy, kiedy jego działania są nieumyślne. W innym przypadku dochodzi do przestępstwa.

Kancelaria prawna Olsztyn Paweł Tołoczko oferuje skuteczną pomoc prawną

Jaka jest różnica między błędem medycznym a lekarskim?

Błąd medyczny i lekarski to pojęcia dość często stosowane zamiennie, co niestety nie jest prawidłowe. Mimo że teoretycznie lekarz może popełnić błąd medyczny, to nie zawsze on musi się go dopuścić. Równie dobrze odpowiedzialny za niego może być ratownik, pielęgniarka, czy nawet farmaceuta. Zresztą błędy medyczne to pojęcie na tyle szerokie i niejednoznaczne, że może obejmować także takie przypadki, w których nie ma możliwości ustalenia osoby odpowiadającej za zaistniałą sytuację. Tylko w momencie, kiedy uda się udowodnić, że błąd wynika z lekarza dentysty lub każdego innego lekarza, można mówić o błędzie lekarskiej lub medycznej. Natomiast, gdy pomyłkę popełniła osoba z personelu medycznego, niemająca tytułu lekarza, należy stwierdzić, że był to błąd medyczny.

Rodzaje błędów medycznych

Chociaż pacjenci z reguły nie zagłębiają się w tematykę tego, jaki błąd medyczny został popełniony, to należy wiedzieć, że można podzielić je na kilka różnych rodzajów. Należą do nich:

Kancelaria radcy prawnego w Olsztynie - Paweł Tołoczko

Kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania za błędy medyczne?

Bardzo często pacjenci nie wiedzą, w jakim momencie przysługuje im prawo do odszkodowania za błędy medyczne. Takie świadczenie należne jest każdej osobie, która została poszkodowana w wyniku zaniedbań ze strony personelu medycznego lub placówki. Z tym że, zanim zostaną podjęte jakiekolwiek działania, należy sprawdzić, czy zostały spełnione trzy podstawowe wymagania. Są to:

Niestety udowodnienie błędu medycznego nie jest prostym zadaniem. Głównie, dlatego że to po stronie pacjenta leży wskazanie faktów, które potwierdziłyby, że między winą, a szkodą powstał związek przyczynowy. Jednak to, że coś nie jest łatwe, nie znaczy, że niemożliwe. Zresztą warto przejrzeć sobie statystyki dotyczące wygranych spraw przed sądem. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że odszkodowania za błędy medyczne nie należą się chorym w każdym przypadku.

Kancelaria prawna Olsztyn pomoże w obsłudze prawnej spółek

Kiedy odszkodowanie za błąd medyczny nie zostanie wypłacone?

Zarówno odszkodowanie za błąd medyczny, jak i błąd lekarski wypłacone zostanie wyłącznie wtedy, kiedy możliwe będzie wskazanie osoby odpowiedzialnej za jego popełnienie oraz spełnione zostaną wyżej wspomniane wymagania. Na pewno nie dojdzie do wypłaty odszkodowania za błędy medyczne, jeżeli szkoda powstała w wyniku działań pacjenta lub wszystko zostało wykonane prawidłowo, a mimo to stan zdrowia się pogorszył, czy też doszło do śmierci pacjenta. Oczywiście są to tylko przykłady mające na celu lepsze zobrazowanie sobie, kiedy odszkodowanie za błąd medyczny nie zostanie wypłacone. Jakby nie spojrzeć, kluczową rolę ma tutaj zależność między winą a szkodą.

Kiedy można oczekiwać odszkodowania za błędy medyczne od lekarza?

Nie można zaprzeczyć, że błędy lekarskie popełniane są najczęściej. Rzecz jasna nie chodzi o brak kompetencji lekarzy, a raczej ich najbliższą styczność z pacjentami, przeprowadzanie badań oraz różnego rodzaju zabiegów i operacji. Jeżeli chory ucierpiał w wyniku błędu lekarskiego, to może dochodzić swoich praw na trzy sposoby. Pierwszy z nich to pociągnięcie lekarza do odpowiedzialności cywilnej, w ramach której można uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, świadczenia pieniężne lub zadośćuczynienie finansowe. Drugi to postępowanie karne. Jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy działania lekarza nie można zakwalifikować, jako błąd lekarski, a przestępstwo. Trzeba także udowodnić, że szkoda powstała nie na skutek błędu medycznego, czy też lekarskiego, a była umyślna. Z kolei trzecie rozwiązanie to postępowanie dyscyplinarne mające na celu postawienie lekarza przed sądem lekarskim. W zależności od wielkości błędu lekarskiego może on zostać ukarany karą grzywny lub zawieszeniem praw do wykonywania zawodu.

Profesjonalna obsługa prawna firm i spółek

Popełnienie błędu medycznego. Co może zrobić pacjent?

Pacjent, który stał się ofiarą błędu medycznego, może w pierwszej kolejności złożyć wniosek do szpitala lub placówki, w której do niego doszło. Choć ubezpieczyciel każdą sprawę rozpatruje indywidualnie, to z reguły tylko nielicznym przyznaje odszkodowania za błędy medyczne. Najczęściej swoją decyzję argumentuje tym, że podjęte zostały wszelkie należne działania zgodnie z obowiązującą wiedzą i procedurami, a doznaną krzywdę należy traktować jako coś naturalnego i związanego z powikłaniami choroby. Przy takiej odpowiedzi ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego i placówki medycznej niestety konieczne będzie wejście na drogę sądową.

Odszkodowania za błędy medyczne. Jakie jeszcze roszczenia przysługują poszkodowanym pacjentom?

Błędy diagnostyczne, techniczne, czy informacyjne popełnione przez ratownika medycznego, lekarza, pielęgniarkę bądź położną są podstawą do ubiegania się o odszkodowania za błędy medyczne. W przypadku poszkodowanych pacjentów na tym jednak roszczenia się nie kończą. Jeśli dana osoba ucierpiała w wyniku błędu medycznego, to może starać się również o uzyskanie następujących świadczeń:

Radca prawny Olsztyn

Błędy medyczne. Kiedy niezbędna jest pomoc prawna?

Jak wspomniano wcześniej, błędy medyczne są bardzo trudne w udowodnieniu i pacjenci, którzy ucierpieli w wyniku zaniechań, sami mogą niewiele zdziałać. Zwłaszcza, że postępowania sądowe zwykle są długotrwałe i kosztowne. Brak obeznania w prawach pacjenta również nie pomaga w domaganiu się odszkodowania za błędy medyczne. Zresztą szpitale i placówki mające nieść pomoc chorym bardzo często starają się przekonać do swoich racji, nawet kiedy nie są one zgodne z prawdę. Z tego względu już na samym początku, kiedy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia błędu lekarskiego lub medycznego, warto zasięgnąć porady u doświadczonego prawnika specjalizującego się w tej tematyce. Z całą pewnością warto zajrzeć na stronę  https://kancelaria-toloczko.pl i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć. W przypadku błędu medycznego sprawa nie będzie prosta, ale zawsze trzeba dochodzić swoich praw i walczyć o sprawiedliwość!

 

 

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę