Adwokat Paweł Tołoczko

Sprawy rodzinne

Strona główna » Oferta » Sprawy rodzinne

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko w Olsztynie świadczy usługi prawne w zakresie prawa rodzinnego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak emocjonujące potrafią być kwestie związane z rodziną, a zwłaszcza z małoletnimi dziećmi. Dlatego też do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, bacząc przede wszystkim na komfort psychiczny naszego Klienta. Gwarantujemy profesjonalizm na najwyższym poziomie. Dopasujemy strategię do Twoich potrzeb. Stawiamy na naszych klientów i ich zadowolenie z wyniku sprawy.

W naszej Kancelarii w Olsztynie uzyskasz profesjonalną pomoc prawną w następujących rodzajach spraw:

Skuteczny prawnik w Olsztynie od prawa rodzinnego

Prawo cywilne składa się z wielu gałęzi. Jedną z nich są sprawy z zakresu prawa rodzinnego. Usługi prawne świadczone w tej kategorii powinny opierać się na szczególnym zaufaniu między klientem a pełnomocnikiem. Aby móc świadczyć kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa rodzinnego, prawnik musi dokładnie poznać stan faktyczny. Sprawy rodzinne są zaś najbardziej intymnymi sprawami z zakresu prawa cywilnego. Sprawami z zakresu prawa rodzinnego może zajmować się zarówno kancelaria adwokacka, jak i kancelaria radcy prawnego. Obszar działania kancelarii radcowskiej radcy prawnego Pawła Tołoczko obejmuje m. in sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Reprezentowanie klientów w sprawach z zakresu prawa rodzinnego wymaga nie tylko rozległej wiedzy prawniczej, ale także i ogromnego taktu.

Rozwód i separacja

Prawo rodzinne przewiduje możliwość zakończenia małżeństwa przez rozwód. Zanim jednak małżonkowie podejmą ostateczną decyzję o formalnym rozstaniu, możliwe jest orzeczenie separacji. Zgodnie z prawem rodzinnym jest to czas na przemyślenie decyzji o rozwodzie. Orzeczenie separacji powoduje jednocześnie ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami. Oznacza to zniesienie wspólności majątkowej z momentem ogłoszenia separacji. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie interesów małżonków, którzy nie odpowiadają wówczas nawzajem za swoje długi. W pewnych skomplikowanych sytuacjach życiowych, daje to bez wątpienia poczucie bezpieczeństwa. O fakcie ustanowienie rozdzielności majątkowej należy informować podczas dokonywania czynności prawnych. Ma to szczególne znaczenie przy dochodzeniu odszkodowań lub w innych sprawach z zakresu prawa cywilnego. Ustanowienie rozdzielność majątkowej ma także moc przed organami administracji publicznej.

Rozwód to nie to samo co unieważnienie małżeństwa. Jest to zakończenie związku ze skutkiem formalnym. Z kolei unieważnienie małżeństwa oznacza, że na gruncie prawa cywilnego małżeństwo nie istniało w ogóle. Unieważnienie małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego jest regulowane odrębnie, zgodnie z zasadami Kościoła Katolickiego.

Odsetek spraw rodzinnych jest stosunkowo spory, dlatego kancelaria radcy prawnego Pawła Tołoczko w Olsztynie posiada duże doświadczenie z zakresu prawa rodzinnego.

Zanim sąd ogłosi rozwód, konieczne jest zaistnienie następujących przesłanek – ustanie trzech kluczowych więzi między małżonkami: fizycznej, psychicznej i gospodarczej. Udzielając porad prawnych, radca prawny lub adwokat oceni czy na podstawie przedstawionego przez klienta stanu faktycznego istotnie doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Kwestia winy lub jej braku jest bardzo zindywidualizowana i zależy od wielu czynników.

Skuteczny radca prawny w Olsztynie a alimenty

Kodeks rodzinny przewiduje zabezpieczenie finansowe dla dziecka, jak również i dla małżonka niewinnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Aby były małżonek nabył prawo do alimentacji, rozwód musi zostać orzeczony z wyłącznej winy drugiej strony. Alimenty przysługują dziecko do momentu ukończenia 18. roku życia lub zakończenia nauki. Małżonek może liczyć na alimenty maksymalnie przez okres 5 lat.

Wysokość alimentów jest od możliwości finansowych alimentatora oraz uzasadnionych potrzeb uprawnionego. Chodzi tu przede wszystkim o wydatki na mieszkanie, jedzenie, zajęcia dodatkowe oraz naukę, czy wyjazdy wakacyjne. Warto zatem zbierać różnego rodzaju rachunki i faktury, które mogą być cennym dowodem w sprawie.

Władza Rodzicielska

Władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom w takim samym zakresie. W praktyce w sprawach rozwodowych następuje ograniczenie władzy rodzicielskiej tego opiekuna, który na co dzień nie będzie zajmował się dzieckiem. Chodzi tu w głównej mierze o względy praktyczne. Pełnia władzy rodzicielskiej obojga rodziców mogłaby utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. poprzez konieczność pozyskania zgody drugiego rodzica na udział dziecka w szkolnej wycieczce.

Z władzą rodzicielską są związane sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. Zaprzeczenie ojcostwa jest możliwe tylko do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Zgodnie z zasadami prawa rodzinnego i opiekuńczego nie może ono jednak stać z sprzeczności z dobrem dziecka. W praktyce oznacza to, że im dziecko jest starsze, tym trudniej będzie tę procedurę przeprowadzić. Kancelaria prawna dokona dokładnej analizy stanu faktycznego i prawnego, co pomoże oszacować szansę na wygraną. Udzielane porady prawne są poparte szczegółową analizą stosunków rodzinnych oraz stanu psychicznego dziecka. Konieczna może okazać się opinia psychologa dziecięcego.

Porady prawne a kontakty z dziećmi

Prawem każdego rodzica jest możliwość aktywnego uczestnictwa w wychowywaniu potomstwa. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, które najogólniej można podsumować stwierdzeniem, że ograniczenie lub zakaz kontaktów są możliwe, gdy zagrażają one szeroko pojętemu dobru małoletniego. Prawo rodzinne kładzie bowiem szczególny nacisk właśnie na dobro dziecka.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem może mieć formę umowy między rozwodzącymi się lub pozostającymi w nieformalnym związku rodzicami. Radca prawny lub adwokat może pomóc w przygotowaniu takiego dokumentu tak, aby spełniał on wymogi ustawowe, a tym samym mógł zostać zaakceptowany przez sąd. Ustalenie kontaktów to nie tylko prosty zapis o możliwość widywania dziecka w weekendy. Chodzi tu o kompleksowy plan opieki i podziału obowiązków rodzicielskich, które na gruncie prawa rodzinnego spoczywają zarówno na matce, jak i ojcu. Wyjątkiem jest odebranie władzy rodzicielskiej. Taki rodzic traci wówczas zarówno prawa, jak i nie spoczywają na nim żadna obowiązki wobec dziecka. Najprościej rzecz ujmując, taka osoba w świetle prawa rodzinnego przestaje być rodzicem.

Rozdzielność majątkowa

Prawo rodzinne i opiekuńcze stanowi, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami majątkowa wspólność ustawowa. Oznacza to, że majątek zgromadzony po zawarciu małżeństwa, trafia co do zasady do wspólnej puli. Jeżeli małżonkowie z różnych względów nie chcą, aby taka wspólność powstała, konieczne jest zawarcie umowy o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Taka umowa ma formę aktu notarialnego, ale pomoc prawna adwokata lub radcy prawnego może obejmować przygotowanie treści takiego dokumentu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy przyszli małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą lub indywidualnie świadczą usługi podmiotom gospodarczym. Wówczas poprzez kompleksową obsługę prawną możliwa jest skuteczna ochrona interesów przyszłych małżonków. Rozdzielność majątkowa ma wpływ na przebieg spraw w zakresie prawa cywilnego, jak i gospodarczego.

Podział majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego to jedne z najbardziej spornych spraw z zakresu prawa rodzinnego. Mogę one mieć związek także z innymi gałęziami prawa, jak prawo gospodarcze, prawo karne, prawo karne skarbowe. Świadcząc profesjonalną pomoc prawną, adwokat lub radca prawny nie traktuje szablonowo każdego klienta. Sposób postępowania w przypadku podziału majątku wspólnego małżonków zależy w dużej mierze od atmosfery w jakiej się rozstają. Innymi słowy, im większy konflikt, tym droższy będzie proces podziału majątku wspólnego. Z pomocą prawnika podział majątku można przeprowadzić na etapie przedsądowym, co znacznie ograniczy koszty.

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe

    Zobacz również
    Inne wątki z tej kategorii

    Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

    Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

    Dowiedz się więcej

    Kancelaria Radcy Prawnego

    Paweł Tołoczko

    ul. Mazurska 10/4
    10-512 Olsztyn
    Tel: 511 844 511
    E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

    Wyjście
    Przewiń na górę