Radca prawny Olsztyn

Spadki i darowizny

Strona główna » Oferta » Spadki i darowizny

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko świadczy pomoc prawną z zakresu prawa spadkowego oraz dotyczącą problematyki darowizn. Kancelaria zajmuję się zarówno udzielaniem doraźnych porad prawnych z zakresu prawa spadkowego jak również reprezentacją przed sądem w sprawach z zakresu prawa spadkowego.

Adresatami naszych usług są spadkobiercy, spadkodawcy, osoby uprawnione do zachowku oraz darczyńcy i obdarowani.

Radca prawny – prawo spadkowe Olsztyn

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Tołoczko świadczy w szczególności pomoc prawną z zakresu:

 

Radca prawny Olsztyn - Kancelaria Tołoczko

 

Radca prawny Olsztyn

Śmierć bliskiej osoby to o niezwykle bolesne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Trudno wówczas myśleć o sprawach przyziemnych, takich jak chociażby formalności spadkowe. Niestety ustawodawca wprowadził konkretne terminy, uchybienie którym może mieć poważne konsekwencje. Kancelaria radcy prawnego Olsztyn pomoże w tych trudnych chwilach zadbać o Państwa interesy i majątek.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku nie jest obligatoryjne, niemniej leży bez wątpienia w interesie spadkobierców. Akt notarialny albo orzeczenie sądu to bezdyskusyjne potwierdzenie prawa danej osoby do spadku. Warto pamiętać, że sąd czy notariusz nie dokonuje wówczas podziału spadku między spadkobierców. Jest to jedynie formalne potwierdzenie praw spadkowych danej osoby w stosunku konkretnej masy spadkowej. Po stwierdzeniu nabycia spadku, możliwy jest jego podział między spadkobierców. Dział spadku można przeprowadzić zarówno w sądzie, jak i przed notariuszem. Ta druga opcja jest jednak możliwa jedynie wówczas, gdy między spadkobiercami nie ma sporu co do podziału spadku.

Dziedziczenie – z ustawy czy na podstawie testamentu?

Zakres prawa spadkowego przewiduje dziedziczenie z mocy ustawy albo na podstawie testamentu. Jeżeli wolą spadkodawcy jest, aby jego majątek został rozdysponowany w konkretny sposób, należy sporządzić w tym celu testament. Bardzo często przedmiotem spadku są nieruchomości. Przejście praw jest w takim przypadku możliwe jedynie na podstawie aktu notarialnego.

Jeżeli wolą spadkodawcy jest, aby konkretna osoba otrzymała z masy spadkowej ściśle określony przedmiot, należy dokonać tzw. zapisu windykacyjnego u notariusza. Wówczas przedmiot zapisu windykacyjnego zostanie wyłączony z masy spadkowej.

Dziedziczenie z mocy ustawy jest najczęściej spotykane w Polsce. Krąg spadkobierców jest ściśle określony i ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków. Dział spadku odbywa się wówczas zgodnie z wytycznymi, jakie wyznacza prawo spadkowe. Jeżeli dojdzie do sporu między spadkobiercami, dział spadku przeprowadza sąd.

 

Prawo spadkowe Olsztyn - Kancelaria Tołoczko

 

Długi spadkowe – radca prawny Olsztyn pomoże

Dziedziczeniu podlegają zarówno aktywa, jak i pasywa. Oznacza to, że przedmiotem spadku mogą być również i długi. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy przyjęcie spadku jest opłacalne. Czas na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. Możliwe jest również przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe wyłącznie do wysokości spadku. Przy przyjęciu spadku wprost, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem. Warto mieć na uwadze, że odrzucenie spadku pozbawia praw do jakichkolwiek przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej.

Sprawy spadkowe to coś, czym nasza kancelaria radcy prawnego Olsztyn zajmuje się bardzo często. Posiadamy odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu prawa spadkowego. Pomożemy Państwu w postępowaniu o stwierdzenie nabycia bądź odrzucenie praw spadkowych.

Zachowek

Zachowek jest to uprawnienie najbliższych członków rodziny spadkodawcy do części masy spadkowej, jeżeli zostali oni pominięci w testamencie. To ile wyniesie zachowek, zależy od stopnia pokrewieństwa względem spadkodawcy oraz ilości osób uprawnionych. Kancelaria radcy prawnego Olsztyn pomoże Państwu w uzyskaniu należnej części spadku.

Wydziedziczenie pozbawia prawa do spadku oraz do zachowku. Jest możliwe w sytuacji, gdy potencjalny spadkobierca dopuścił się przestępstwa przeciwko zdrowiu lub życiu spadkodawcy bądź uchyla się od spełniania obowiązków rodzinnych względem niego. Także rażącą obrazą czci, spadkodawca może uzasadnić wydziedziczenie. Zdarzają się jednak sytuację, gdy do wydziedziczenia dochodzi pod wpływem poważnej kłótni lub bez wyraźnego uzasadnienia. W takim przypadku warto walczyć o swoje prawa do spadku, ponieważ prawo spadkowe chroni w takim przypadku spadkobiercę. Uzasadnieniem dla skorzystania z instytucji, jaką jest wydziedziczenie nie może być jednorazowa kłótnia lub nieuzasadniona antypatia spadkodawcy.

Zapraszamy do kontaktu!

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej

Bez wychodzenia z domu. Porady on-line

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych on-line. W celu otrzymania porady prawnej drogą elektroniczną, należy wypełnić krótki formularz, opisać Państwa problem lub nurtujące pytanie, wskazać swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Kancelaria Radcy Prawnego

Paweł Tołoczko

ul. Mazurska 10/4
10-512 Olsztyn
Tel: 511 844 511
E-mail: biuro@kancelaria-toloczko.pl

Wyjście
Przewiń na górę